Czy woda z cytryną jest zdrowa?

Woda z cytryną – któż nie słyszał o jej magicznych  czy woda z cytryną jest zdrowa?właściwościach?

 

Również i o tym napoju krążą rozbieżne informacje w internecie. Dlatego dzisiaj postaramy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy woda z cytryną jest zdrowa?

O tym, że warto pić wodę, chyba nie muszę nikogo przekonywać (mam nadzieję ;))

Picie wody

Woda nawadnia nasz organizm, a także pomaga go oczyszczać wypłukując produkty przemiany materii. Bierze udział w tworzeniu moczu, a także formowaniu masy kałowej – czyli jest pierwszą sprawą o jaką musimy zadbać w przypadku zaparć!

Cytryna

Cytryna kojarzy się większości z dobrym źródłem witaminy C. Tymczasem jej zawartość wcale nie jest taka duża. W 100 g witaminy C mamy 50 mg, tymczasem papryka czerwona zawiera jej 144 mg, a żółta 183 mg.

Cytryna zawiera także wapń, żelazo i potas – nie są to jednak duże ilości, ponieważ średnia cytryna waży 80 g, a nikt nie zjada jej przecież w całości ;).

Za kwaśny smak cytryny odpowiada kwas cytrynowy. Kwas cytrynowy jest kwasem organicznym który stanowi ok. 8 % suchej masy cytrusów. Niezbędny jest organizmowi w szeregu reakcji cyklu kwasu cytrynowego, zwanego cyklem Krebsa. W cyklu Krebsa cukier, tłuszcze i aminokwasy utleniane są do dwutlenku węgla i wody z uwolnieniem energii.

Kwaśny smak cytryny powoduje działanie odkwaszające organizm. Wszystko to co kwaśne odkwasza – wbrew pozorom nie zakwasza ;).

Cytryna jest bogatym źródłem flawonoidów, głównie hesperydyny. Flawonoidom przypisuje się działanie działanie estrogenne, obniżające poziom cholesterolu, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe, rozkurczowe, ochronne na skórę i przeciwnowotoworowe.

Zalety picia wody z cytryną – czy woda z cytryną jest zdrowa?woda z cytryną

 1. Oczyszcza organizm – działa moczopędnie, wiec pomaga usuwać powstałe produkty przemiany materii. Ze względu na zawartość w cytrynie pektyn pomaga oczyszczać także jelita. Woda z cytryną działa trochę jak zmiotka, która zbiera wszystko co spotyka po drodze i pomaga to wydalić. O tym czy warto oczyszczać organizm pisałam tu.
 2. Wpływa na poprawę odporności. Sok z cytryny wykazuje działanie bakteriobójcze, dzięki temu bardzo dobrze sprawdzi się w walce z infekcjami. Jego właściwości antyalergiczne ułatwią też oddychanie. Dzięki witaminie C pomaga łagodzić stany zapalne oraz gorączkę i przeziębienia.
 3. Odchudza – woda z cytryną pobudza metabolizm. Zwłaszcza warto wypić ją na czczo (przed śniadaniem), co podkręci go od samego rana. Pomoże też się wypróżnić, dzięki czemu nie będziesz czuć się ciężko. Ogranicza też nasz apetyt.
 4. Odświeża oddech – neutralizuje nieprzyjemne zapachy w ustach. Wszystko dzięki zawartości kwasu cytrynowego. Jego jony H+neutralizują wiele substancji o nieprzyjemnym zapachu.
 5. Wspiera pracę mózg – to działanie przypisuje się zawartemu w nim potasowi, którego braki mogą prowadzić do kłopotów z pamięcią i depresji. Witamina C natomiast bierze udział w łagodzeniu stresu w organizmie.
 6. Wspiera pracę stawów – ze względu na zawartość witaminy C, która bierze udział w produkcji kolagenu. Kolagen odpowiedzialny jest także, za uelastycznianie skóry, a wiec spłyca zmarszczki :).
 7. Pomaga w leczeniu dny moczanowej, ponieważ pomaga rozpuścić kwas moczowy
 8. Zawarte w soku cytrynowym cytryniany pomagają zwalczać kamice nerkową.
 9. Wspomaga produkcję żółci oraz kwasu solnego.
 10. Zawarte w cytrynie flawonoidy biorą udział w redukcji cholesterolu oraz wykazują działanie antynowotworowo, ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości.

Czy woda z cytryną jest zdrowa?

Na podstawie powyższych informacji, można by rzec, że woda z cytryną to napój bogów :). Niemniej jednak ja zawsze do wszystkiego podchodzę z dystansem. Z wodą z cytryną nie powinno też się przesadzać (jak z niczym innym). Mimo samych superlatyw, które tu przedstawiłam, przeglądając literaturę na temat właściwości zdrowotnych soku z cytryny, trafiłam także na badanie, które zaprzeczało działaniu antynowotworowemu i przeciw-cholesterolowemu soku z cytryny. Wg autorów badania obecne w soku z cytryny (a raczej z cytrusów ogółem) flawonoidy miały działanie prooksydacyjne (czyli powodowały zwiększone powstawanie wolnych rodników, które z kolei działają zapalnie i pro-nowotworowo). Było to wprawdzie badanie na szczurach, ale sieje ziarnko niepewności. Na sok z cytryny powinny uważać także osoby z nadkwasotą żołądka. Osoby ze zgagą powinny indywidualnie ocenić, czy woda z cytryną łagodzi ich objawy czy nasila.

Nigdy nie powinno się także przesadzać ze zbyt dużymi ilościami soku z cytryny przyjmowanymi przez długi czas. Sok z cytryny zanim trafi do żołądka, przechodzi najpierw przez przełyk, które ma pH bliskie neutralnemu (pH ok.  5,5 – 6). Natomiast pH soku z cytryny to ok. 2,5, dlatego zbyt duże ilości nierozcieńczonego soku z cytryny może powodować podrażnienia przełyku. Z tego też względu zaleca się picie wody z cytryną ;).

Czy woda z cytryna jest zdrowa? Myślę, że bez obaw mogę odpisać: Tak – woda z cytryną jest zdrowa ;). Ale jak zawsze, należy pamiętać o umiarze.

A czy wy macie nawyk picia wody z cytryną? Podzielcie się w komentarzu :).

 

Komentarz do “Czy woda z cytryną jest zdrowa?

 • 11 sierpnia 2018 o 11:16
  Permalink

  woda z cytryną jest dobra na masę (zabija wolne rodniki niszczące mięśnie) oraz na odchudzanie – przyspiesza rozpad tkanki tłuszczowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.